Lekcje Polskiego na Geografii… krain zmyślonych


Uncategorized / piątek, styczeń 9th, 2015
W środę, choć był to już normalny, szkolny dzień, klasy V i I gimnazjum nie miały języka polskiego. Zamiast wykładać o opisie przeżyć wewnętrznych oraz czasowniku (to było dziś), pani Karolina wygłaszała na konferencji Geografia krain zmyślonych. Wokół kategorii miejsca i przestrzeni w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej referat pt. Uwięzieni w „idealnych” światach. Bohaterowie współczesnych powieści fantastycznych dla młodzieży i przestrzeń, w której żyją.



Jeśli komuś temat referatu wydaje się zbyt mglisty, spieszę z tłumaczeniem, że mówiłam o trzech książkach:



 .




(Wspaniale jest mieć pracę, w której trzeba czytać takie książki 🙂 ).


Dobry adres: Rynek Starego Miasta 20
Konferencja odbywała się w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Przy okazji konferencji można było obejrzeć wystawę czasową w Sztuce i Narodzie. Spotkanie zorganizowali dr Weronika Kostecka i Maciej Skowera z Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego.

W środę miałam okazję nie tylko wygłosić swój referat, ale też wysłuchać kilku bardzo interesujących tekstów. Najgorętsza dyskusja rozwinęła się po sesji o mapach fantastycznych krain. Wszystkich, zdaje się, uwiodło (w pozytywnych sensie) wystąpienie p. Krzysztofa M. Maja. Z wielką przyjemnością wysłuchałam również wystąpienia z pierwszej sesji – dr hab. Violetta Wróblewska opowiadała o legendach i podaniach związanych z Toruniem – oraz ostatniej, w której zaprezentowany został tekst o prozie Adama Bahdaja.



Mówiliśmy o miastach istniejących, fantastycznych, krainach wymyślonych, choć z pozoru mających odbicie w rzeczywistości. Napięcie między mimesis a fantazją, realnym i zmyślonym, towarzyszyło nam cały czas podczas tej naukowej przechadzki po lesie fikcji.



Obradowaliśmy w sali, w której znajduje się księgozbiór Juliana Tuwima
Było to bardzo udane spotkanie naukowe, bardzo żałuję, że nie mogłam zostać do końca (czyli do dziś). Mam nadzieję, że wygłoszone referaty zamienią się w teksty artykułów i będziemy mogli wszyscy się nimi cieszyć :).



Z konferencji przywiozłam także kilka pomysłów, które można przekuć na działania szkolne. Wszak już niedługo czeka mnie wyprawa w krainy fantasy – do Śródziemia (z V klasą) i krainy Wiedźmina (z I g).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *