Czym jest niepodległość nauczycielki i nauczyciela? Rozważania w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości


Nauczycielstwo, Przemyślenia / sobota, listopad 10th, 2018

Na jednym z wykładów z teorii literatury (chyba z profesorem Józefem Olejniczakiem) usłyszałam zdanie, którego dokładne brzmienie zatarło się w pamięci, ale sens pozostał. A jest on taki: jako filolog zacznę od definicji.

Czym jest niepodległość? Zaglądam do reprintu słownika Doroszewskiego SJPD. Tak, to archiwalny słownik, ale lubię go.

Spójrzmy na drugą definicję niepodległości:

Źródło: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/niepodleglosc;5458700.html  

Niepodległość to swoboda działania, samodzielność. Dlaczego akurat ta definicja jest dla mnie ważna?

Co mnie cieszy w tej niepodległości?

Z tej 100. rocznicy odzyskania przez mój kraj niepodległości bardzo się cieszę, a nawet jestem dumna. Niepodległość to piękna sprawa. Mogę czytać, mówić, śpiewać w swoim języku, poznawać jego historię, zwiedzać swój kraj, brać udział w wyborach, tworzyć coś jako Polka…

O niepodległość trzeba jednak dbać. Pielęgnować ją. Ciągle przypominać sobie, co tak naprawdę znaczy – w sensie ogólnym, a także dla mnie osobiście. W znaczeniu pierwszym i znaczeniu drugim.

Z okazji odzyskania niepodległości składam życzenia… samej sobie

Nie tylko dziś, ale każdego dnia życzę sobie bycia niepodległą nauczycielką.

Niepodległą, czyli jaką?

 • Taką, której praca nie jest w jakikolwiek sposób zależna od egzaminów zewnętrznych. Nie chcę być rozliczana z ich wyników. Nie chcę uczyć pod nie. Nie chcę gonić z materiałem, żeby tylko zdążyć przed pierwszym testem. Uważam, że to nieetyczne względem ucznia i względem nauczyciela. 
 • Taką, która sprawdza wiedzę ucznia w sposób, który dla tego ucznia uzna za najwłaściwszy, kierując się swoją merytoryczną i metodyczną wiedzą oraz doświadczeniem – także starszych stażem koleżanek i kolegów.
 • Taką, która ma swobodę stosowania podczas lekcji metod, które uzna za najwłaściwsze dla swoich uczniów.
 • Taką, która ma swobodę wyboru lektur, które uzna za najwłaściwsze dla danej klasy i uzyska przy tym wsparcie finansowe szkoły. Dlaczego brakuje pieniędzy na zakup wartościowych książek do szkolnych bibliotek?
 • Taką, która ma swobodę wyboru podręcznika i swobodę niewybierania podręcznika.
 • Taką, która może samodzielnie skorzystać ze szkolnej drukarki i ksero, by wydrukować przygotowane przez siebie w pocie czoła materiały. 
 • Taką, której wiedza merytoryczna i metodyczna będą traktowane z szacunkiem przez uczniów i rodziców, a także kolegów, dyrekcję i organ prowadzący.
 • Taką, której pozycja w szkole nie będzie zależna od tego, kto ją lubi, a kto nie.
 • Taką, której wolno rozwijać się zawodowo w wybrany przez nią sposób – na kursach, studiach podyplomowych, webinarach – i którą wspiera się przy tym finansowo. 
 • Taką, której – szanując jej niezależność osobistą – nie marnuje się czasu na przegadanych radach pedagogicznych, spotkaniach zespołów, mało wartościowych szkoleniach itd.
 • Taką, która może bez obaw napisać to, co wyżej napisała 🙂

Co dopisałabyś/dopisałbyś do tej listy, niepodległa nauczycielko/niepodległy nauczycielu?

6 Replies to “Czym jest niepodległość nauczycielki i nauczyciela? Rozważania w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”

 1. Popieram każdy punkt. Dodałabym- taką, ktòra nie musi tracić czasu na pisanie raportòw z ewaluacji,wypełnianie dodatkowych dziennikòw,wypisywanie zbędnych dokumentòw. Zamiast tego może przygotowywać się na spotkania z uczniami,by wzbogacać ich wiedzę w sposòb ciekawy i twòrczy! Stop papierologii!

  1. Racja!Z tym też się zgadzam. Powinniśmy skupić się na nauczaniu i wychowywaniu (w zakresie, w jakim jesteśmy w stanie; szkoła nie zastąpi rodziny), a papierologię mieć ograniczoną do minimum… Za chwilę utoniemy w papierze 🙁

 2. Wszystko popieram. Dodam…
  Taką, do której rodzice,dyrekcja, mają odrobinę zaufania i nie podcina się jej skrzydeł, bo tak.Tylko współpracuje, pomaga, wyraża zainteresowanie.

  1. To właśnie miałam na myśli, kiedy pisałam "Taką, której wiedza merytoryczna i metodyczna będą traktowane z szacunkiem przez uczniów i rodziców, a także kolegów, dyrekcję i organ prowadzący." Ale podkreślenie, że chodzi o zaufanie i wsparcie jest bardzo ważne, dziękuję! 🙂

 3. Zgadzam się, a od siebie dodam jeszcze -taką, która nie będzie drżeć przed tym, że niezadowolony rodzic napisze na nauczycielkę skargę do kuratorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *