„Proszę pani, kiedy będzie quiz z lektury?”, pytali uczniowie


Lekcja, Lektura, Literatura / środa, Styczeń 9th, 2019
Quiz z lekcji dotyczących powieści Mikołaja Marceli. Na specjalne życzenie uczniów! Serio!

Mój stosunek do kartkówek i sprawdzianów swego czasu prezentowałam w trzech wpisach:

Polecam ich lekturę, bo od czasu publikacji wpisów (listopad-grudzień 2016) moje zdanie w kwestii tych form sprawdzania wiedzy uczniów na poziomach, na których uczyłam – SP i gimnazjum – nie zmieniło się.

W roku szkolnym 2017/2018 postanowiłam pójść o krok dalej i w klasie IV zrezygnować z długich sprawdzianów po omówieniu lektury. Ba! Nawet z krótkich kartkówek. Mając do dyspozycji proste narzędzia TIK zdecydowałam się po omówieniu każdej lektury na przeprowadzenie quizu interaktywnego na platformie Quizizz.

 
Zaznaczam, że quizy nie były na ocenę, tylko na punkty dodatkowe. W mojej szkole od ubiegłego roku szkolnego obowiązuje system punktowy od klasy IV. Wcześniej obejmował  tylko gimnazjum.
Punkty dodatkowe, przyznawane w zależności od procentu poprawnych odpowiedzi – ale tych poprawnych musiało być więcej niż 50% – bardzo motywowały uczniów. Jak bardzo? Na tyle, że zadawali pytanie, będące tytułem tego posta. A ostatni quiz – z Best Selera i zagadki znikających warzyw – zrobiłam specjalnie na ich życzenie.
W roku 2017/2018 w klasie IV przeprowadziłam quizy z:
  • Akademii pana Kleksa
  • Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego
  • omówionych szczegółowo na lekcji opowiadań z tomu Mikołajek: Palę cygaro, Ludeczka, Reks, Futbol
  • Tomka w krainie kangurów
  • Best Selera i zagadki znikających warzyw – dla uczniów, którzy przeczytali powieść w całości. Na ich specjalne życzenie
Tutaj link do całej kolekcji moich ubiegłorocznych quizów: Lektury IV SP 2017/2018.

Dlaczego wybrałam Quizizz?

1. Jeden uczeń – jeden komputer
Nawet kiedy dzieliłam klasę na dwa zespoły, bo akurat wolna była tylko jedna pracownia komputerowa (mamy w szkole dwie połączone ze sobą), to w ciągu jednej lekcji wszyscy uczniowie mogli ukończyć quiz.


2. Smartfon niepotrzebny
Bardzo lubię Kahoot, ale akurat w klasie IV uczniowie mieli zakaz przynoszenia telefonów do szkoły. I dobrze, bo przerwy spędzaliby, grając w gry sieciowe…


3. Internet nie przerywa, a jeśli już, to wszystkim
Kiedy w starszych klasach robiłam quiz w Kahoot, musiałam liczyć się z tym, że kogoś „wyrzuci z gry” z powodu błędu w połączeniu internetowym. Jak wtedy dać takiemu uczniowi dodatkowe punkty za wynik quizu?

4. Możliwość wcześniejszego przygotowania komputerów, sprawdzenia połączenia itp.
Wystarczyło kilka minut przerwy lub wcześniejsze przyjście do szkoły, by włączyć komputery, przeglądarkę oraz załadować stronę z quizem. Uczniowie mogli wejść już „na gotowe”, wpisać kod gry i… rozwiązywać!


5. Import pytań
Quizizz ma tę pomocną nauczycielowi funkcję, że pozwala na import do swojego quizu pytań z już istniejących publicznych quizów. W ten sposób praca nad kolejnymi pytaniami i odpowiedziami nie zajmowała mi wiele czasu. Oczywiście pytania selekcjonowałam, modyfikowałam i… sprawdzałam, bo niekiedy zdarzały się tam błędy różnego typu (może quizu układali uczniowie?).

Trudności?

Owszem, były. W przypadku podziału uczniów na dwie grupy, musiałam BARDZO pilnować, by grupa 2. nie podglądała pytań… Raz (chyba) zdarzyło mi się nie dopuścić podglądacza do rozwiązywania quizu…

Nie mam dostępu do pracowni komputerowej! Co robić?

Robić swoje oczywiście! Zawsze można po prostu wydrukować pytania i powielić je. Quizizz umożliwia eksport pytań do formatu PDF – otrzymujemy gotowiec, nie musimy mozolnie wklepywać pytań w Wordzie czy innym edytorze tekstu.

Można też poszukać alternatywnych sposobów na nagrodzenie uczniów za przeczytanie lektury i uwagę podczas jej omawiania. Zachęcam do szukania pomysłów na nauczycielskich blogach i grupach oraz w… swojej głowie 🙂

One Reply to “„Proszę pani, kiedy będzie quiz z lektury?”, pytali uczniowie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *