„Co to było?”, czyli o inscenizacji „Dziadów”…


Uncategorized / czwartek, grudzień 11th, 2008
Mam nadzieję, że po dzisiejszej lekcji wszyscy będą pamiętać czym różnią się czasowniki przechodnie od nieprzechodnich oraz że nikt nie pomyli Mickiewicza z Sienkiewiczem.

Omówliśmy dziś (a w zasadzie ja omówiłam) inscenizację Dziadów w wykonaniu Teatru Nowego ze Słupska oraz same Dziady – podział na części i powiązanie III części dramatu z biografią Mickiewicza. Dodam, że porządnie opracowaną oraz zilustrowaną biografię poety znajdziecie tu (klik!) – to potępiana przez niektórych Wikipedia. Jak już mówiłam, ja nie potępiam źródeł internetowych (jeśli nie są to serwisy ze ściągami…).

Najważniejsze wiadomości, które trzeba sobie zapamiętać raz na zawsze:
– część II Dziadów została wydana w 1823 roku; część ta znana jest jako Dziady wileńsko-kowieńskie (Mickiewicz studiował w Wilnie, pracował jako nauczyciel w Kownie);
– część III Dziadów (informacja przyda się w liceum) została wydana w 1832 roku; znana jest jako Dziady drezdeńskie (od miasta Drezno).

Proszę pamiętać o kraju w jakim przyszło żyć Mickiewiczowi (zabór rosyjski).

Jak tylko uda nam się spotkać omówimy sobie cechy dramatu romantycznego na podstawie Dziadów (torchę już o tym powiedzieliśmy) i przejdziemy do interpretacji samego tekstu.

Jutro widzimy się na próbie w BCK-u.