Życie to epopeja… „Pan Tadeusz” też!


Uncategorized / poniedziałek, listopad 23rd, 2009
Pamiętacie temat dzisiejszej lekcji? „Pan Tadeusz” – epopeja narodowa. W zasadzie mogłam się pokusić o coś oryginalnego, ale… Tylu uczniów przed Wami zapisywało identyczny (lub bardzo podobny) temat w zeszytach, dlaczego więc miałabym Was tego pozbawiać? Tym tematem, a także koniecznością nauczenia się na pamięć Inwokacji wpisujecie się w pewną polonistyczną tradycję :).
Poza tym temat „Pan Tadeusz” – epopeja narodowa funkcjonuje już na zasadzie stałego epitetu. Jeśli Eos jest różanopalcą boginią jutrzenki, to „Pan Tadeusz” jest epopeją narodową. A dlaczego jest epopeją, to powinniście pamiętać z dzisiejszej lekcji.
Dla ułatwienia nauki pamięciowej wskazanego fragmentu poematu – wykonanie, które pokazywałam Wam na lekcji:
Życzę miłego wieczoru :).

4 Replies to “Życie to epopeja… „Pan Tadeusz” też!”

 1. Mam pewne pytanie. Czy wie Pani kto jest autorem projektu komór gazowych w Oświęcimiu? Jest to pytanie na dodatkowe punkty z historii a ja nie umiem tego znaleźć. 🙁
  Wolek

 2. @ Wołek: Niestety, nie wiem. A nawet gdybym wiedziała, nie powiedziałabym. W końcu to zadanie dodatkowe, które wymaga dodatkowego wysiłku, niepolegającego na zapytaniu innego nauczyciela :).
  Skoro Google milczy, należałoby poszukać w książkach historycznych (wycieczka do Biblioteki Miejskiej bardzo wskazana; panie bibliotekarki na pewno pomogą).
  Niemniej jednak cieszę się, że zapytałeś, sama jestem ciekawa, bo nie pamiętam, aby przewodnik mówił nam, kto zaprojektował komory gazowe.

 3. O tym zadaniu pani powiedziała dopiero dzisiaj kiedy Dorota z IIIg zdawała książkę o Oświęcimiu.
  Czy jest możliwe że jest to projekt Himmlera? Bo coś takiego mi świta w głowie.

 4. W porządku.
  Naprawdę nie znam odpowiedzi na to pytanie :/. Najlepiej będzie wpisać w wyszukiwarkę słowa "Himmler komory gazowe" lub poszukać biografii samego Himmlera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *