W związku z zakończeniem omawiania lektury Syzyfowe prace (która, jak mniemam, ma szanse zająć dość wysoką pozycję w rankingu najnudniejszych kiedykolwiek przeczytanych przez Was książek), mogliśmy przejść do rozważań związanych z tytułem i treścią ostatniego rozdziału Waszego podręcznika – Twórca i jego dzieło.
Zarówno „twórca”, jak i „dzieło” to terminy bardzo pojemne. Jest dzieło literackie, filmowe, malarskie. Jest poeta, rzemieślnik, artysta. Film w reżyserii Petera Webbera Dziewczyna z perłą stanowi doskonały wstęp do rozważań o dziele i twórcy właśnie.
Co było pierwsze? Powiedzieliśmy, że obraz Dziewczyna z perłą (znany też jako Dziewczyna z perłowym kolczykiem), namalowany przez Jana Vermeera w drugiej połowie XVII wieku. Był malarz (twórca), jest obraz (dzieło) – to jedyne pewne fakty. Kto pozował, kiedy dokładnie powstał portret młodej kobiety w błękitnym turbanie – nie wiadomo.
Znane (choć nieznane też) obrazy mogą inspirować twórców posługujących się innymi znakami, innym kodem. W tym wypadku portret zainspirował amerykańską pisarkę Tracy Chevalier, która ze swej wyobraźni wysnuła historię młodej służącej w domu Vermeerów.
Z kolei książka Chevalier zainspirowała twórców filmu Dziewczyna z perłą. Pamiętajcie jednak, że film jest nie tylko adaptacją książki, ale również przeniesieniem na ekran, ożywieniem obrazów Vermeera. Ujęcia są bardzo malarskie, statyczne, pełne świateł i cieni, spokojne – takie jak malowane przez mistrza z Delft sceny rodzajowe.
Jeden tytuł (Dziewczyna z perłą) trzy różne dzieła. A u podstaw tego wszystkiego czysto ludzka potrzeba tworzenia.
Prezentację z lekcji podsumowującej film można ściągnąć stąd. W prezentacji znajduje się również temat pracy domowej wraz ze wskazówkami jej wykonania.
Następny wpis dotyczyć będzie motywu miłości :).
Szanowna Pani Magister,
jak to dobrze, że prowadzi Pani blog przeznaczony dla swoich uczniów. Dzięki temu, my – Pani (byli już) studenci – możemy nadal czerpać inspiracje z Pani pomysłów. 🙂
Pozdrawiamy serdecznie,
Monika i Adrian.
czy to na wtorek to wypracowanie czyli na jutro:D i na ile to ma być strony
@Pani Monika i Pan Adrian: Raz jeszcze dziękuję bardzo :).
@Anonimowy od wypracowania: Ileż ja razy prosiłam, aby się podpisywać…? Co do terminów oddawania prac to:
a) proszę zapisywać,
b) proszę się rozejrzeć po blogu: z prawej strony jest rubryka: "Najbliższe prace domowe" a tam tematy, terminy i punkty… :).