Obrazy pozostawiane w głowach – Grundwald 600 lat później


Uncategorized / czwartek, Lipiec 15th, 2010
Adres grafiki: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grunwald_15.07.2006_06.jpg. Licencja: Own work, copyleft: Multi-license with GFDL and Creative Commons CC-BY-SA-2.5 and older versions (2.0 and 1.0)

Witam wszystkich zaglądających uczniów – mam nadzieję, że nie jest Was wielu i spędzacie czas raczej na plażach, w górach lub w lasach nie zaś przed ekranem komputera. Żałuję bardzo, iż nie zdążyłam umieść na blogu posta z życzeniami udanych (i bezpiecznych) wakacji. Mam nadzieję, że mimo tego Wasze wakacje są i będą udane.

Dzisiejsza rocznica domagała się wzmianki również tutaj. Zapewne skuteczniej przypominają Wam o niej radio i telewizja. Wszak to 600 rocznica jednej z naj… bitew w historii Polski. Nie jestem historykiem (choć historią się interesuję, jak wiecie), dlatego też pozostawiam nieuzupełnione naj… Czy największa? Czy najbardziej znacząca? Najważniejsza? Nie mnie o tym sądzić. 
Jest to jednak bez wątpienia bitwa najsilniej tkwiąca w świadomości zbiorowej Polaków. Tak mi się przynajmniej wydaje… Można nie pamiętać dokładnie roku czy daty co do dnia, ale każdy wie, że bitwa pod Grunwaldem to Polacy, Krzyżacy i dwa nagie miecze. A skąd wszyscy to wiedzą? Z lekcji historii? Wiemy przecież, że nie…
Obraz bitwy pod Grunwaldem został umieszczony w naszych głowach przez Henryka Sienkiewicza*. Tkwi tam od ponad stu lat i ma się zupełnie dobrze, wspomagany obrazem Jana Matejki oraz filmem w reżyserii Aleksandra Forda. Literatura pełni różne funkcje – poznawczą, dydaktyczną, estetyczną, eskapistyczą, a także – według mnie – mitotwórczą :). Przyczynia się do utrwalania wyobrażeń o jakimś wydarzeniu, które rzeczywiście miało miejsce. Granica między fikcją literacką a rzeczywistością zaciera się.  
Chciałabym kiedyś zobaczyć inscenizację bitwy. Jeśli ktoś z Was był tam kiedykolwiek lub będzie w tym roku, chętnie poczytam o jego wrażeniach spod Grunwaldu. 

[Aktualizacja 10.03.2016]

Wszystkim zainteresowanym faktami i mitami o bitwie pod Grunwaldem polecam ten krótki, lecz pełen treści filmik.


* Henryk Sienkiewicz opisu bitwy pod Grunwaldem nie wyssał z palca, pamiętajmy o tym. Posiłkował się źródłami historycznymi, w dużej mierze Rocznikami Jana Długosza. Fragment dostępny tu http://staropolska.pl/sredniowiecze/dziejopisarstwo/Dlugosz.html.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *