Niczego nie będzie. Tylko podmiot logiczny


Uncategorized / środa, październik 11th, 2017
Pamiętacie mój wpis o Gramatycznej nocy w szkole? Przed egzaminem gimnazjalnym powtarzaliśmy z III klasą składnię zdania pojedynczego i złożonego. 
Kiedy doszliśmy do rodzajów podmiotu, postanowiłam pokazać uczniom filmik, który utrwaliłby w ich głowach informacje o podmiocie logicznym. W tym celu obejrzeliśmy filmik z wystąpieniem kandydata na prezydenta Białegostoku, Krzysztofa Kononowicza. Kilka lat temu zasłynął on stwierdzeniem, że „niczego nie będzie”. 
Obejrzeliśmy poniższy materiał i szukaliśmy w nim przykładów podmiotu logicznego. 
Zastrzegam, że moim zamiarem nie było naśmiewanie się z pana Kononowicza, ale pokazanie kategorii gramatycznej w żywej wypowiedzi, która stała się swego rodzaju skrzydlatymi słowami XXI wieku. 
Żeby nie było (kogo? czego?) bandyctwa, żeby nie było (kogo? czego?) złodziejstwa, żeby nie było (kogo? czego?) niczego.


Wypowiedzi nie trzeba oglądać w całości, wystarczy od 1:30. Obejrzyjcie i sami oceńcie, czy materiał jest odpowiedni dla Waszych uczniów.

W ramach utrwalenia wiadomości można wspólnie posłuchać piosenki Grupy operacyjnej inspirowanej słowami Krzysztofa Kononowicza. 


Nie będzie policji, nie będzie kanarów,
nie będzie słabych płyt, nie będzie browaru,
nie będzie bandyctwa, nie będzie urzędu, 
nie będzie podatków, nikt nie popełni błędu.
Nie będzie hip-hopu, na drodze znaków stopu…


Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na utrwalanie kategorii gramatycznych? Piosenki, wierszyki…?

4 Replies to “Niczego nie będzie. Tylko podmiot logiczny”

  1. Świetny pomysł! 🙂 Ogólnie jestem zwolenników interaktywnych lekcji z wykorzystaniem filmów i nagrań… dzieciaki muszą być zainteresowane lekcją, a nie siedzieć na niej jak za karę i bezmyślnie powtarzać zdania, których nawet nie rozumieją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *